0
0,00 TL
  • Sepetiniz Boş

    Sepetinizde ürün bulunmamaktadır

Blog Details

YENİ BİR BAŞLANGIÇ TAŞINMAK

Yeni bir başlangıç ! Taşınmak …

Taşınmak , ebeveynlere kıyasla , çocuklar için çok daha zor bir deneyimdir. Bir evden başka bir eve geçmek , her şeyin değişmesi demektir. Evin küçüklüğü işle ilgili bir değişiklik ya da bazen çiftlerin ayrılması gibi sebeplerle gerçekleşen taşınma süreci , çocukların ve anne babaların yaşamlarında ayrı ayrı etkiler yaratabilir. Çocuğun yaşı ve olaylara karşı hassasiyeti , ailenin önemsemesi gereken faktörlerdir.

Vibel taşınmayı yeni bir mekana yapılan güzel bir yolculuğa dönüştürmek için nelere ihtiyacınız olduğunu biliyor.

Taşınma fikrinin ortaya çıkmasından itibaren birkaç dakika içinde, bu durumun yaratacağı karışıklıklar birer birer çocuğunuzun aklından geçmeye başlar :”Başka bir okula gitmem gerekecek. Tüm arkadaşlarımı kaybedeceğim. Odam olmayacak hatta evim de…”

Çocukluğundan beri ona eşlik eden izler birdenbire kaybolma noktasına gelir. Taşınma kararının açıklanması çocuklarda genellikle bir üzüntüye yol açar. Sahip olduklarının kaybolacağı fikri karşısında, sadece ailelerin varlığı güven duygusunu yavaş yavaş yerine getirebilir. Anne ve babanın değişmez varlığı , aile yaşamının dayanak noktasını oluşturur. Bu kargaşaya rağmen ,   onun için asıl önemli olan korunuyordur.Zamanla çocuk bu fikre adapte olur, doğal olarak olayın olumlu yönlerini aramaya başlar. Anne-babanın ayrılması ya da boşanması durumunda ise , alışmak süreci daha uzun ve karmaşık olur. Bu durumda, çocuğun alışkanlıklarını ve eski yaşamını koruması için azami çaba harcamak gerekir.

Çocuğun yeni yaşama alanına geçiş ve dönüşüm sürecine katılmasına izin vermek çok önemlidir.

Koliler hazırlamak, onun için önemli olan obje ve eşyaları ayrı bir kutuda toplamak, çocuğun taşınma eylemine katılmasına izin verir ve pasif kalmasını engellemiş olur. Bu hareketiyle, taşınmanın üstesinden gelmiş olmaz ama dönüşümünün bir oyuncusu haline gelir. Bu ona olaylarda bir hakimiyet kazandırır ve eşyalarının yeni evinde de onu takip edeceği konusunda güven yaratır. Eğer mümkünse yeni evi ziyaret etmek de onun için güven verici ve rahatlatıcı olabilir. Her köşenin keşfinde size eşlik etmesine izin verin. Onun aile arasında oda paylaşımının zevkini tatmasını sağlayın ve odasını seçmesine izin verin. Şimdiye kadar yabancı olan bu mekanlar ona şimdi daha tanıdık gelecek ve onu daha az korkutacaktır. Taşınma gününü beklerken yeni odasını aklında tasarlayabilmesini de sağlayacaktır…

Dünyasını yeniden düzenlemek

Tüm bu değişimle karşı karşıya gelen çocuğun tanıdık bir çevrenin içinde olmaya şimdiye dek hiç olmadığı kadar ihtiyacı vardır.

Yeni odasını eski dekorundan elemanlarla düzenlemek onun buraya uyumunu kolaylaştıracaktır. Tabii ki hayat çerçevesi bu mekanın olanakları doğrultusunda bir şekil kazanacaktır.Bu , onun ihtiyacı olan yeni elemanları eski dünyasına entegre etmek için mükemmel bir zamanlama olabilir. Vibel danışmanları, yeni oda yerleşim planının , çocuk ile beraber yeniden çalışılmasını tavsiye ediyorlar.

Eski odasındaki elemanları kullanarak, eski odası ile yenisini uyumla birleştiren , bildik alışkanlıklar ile taze bir dinamizmi birbirine bağlayan yeni bir alanı birlikte tasarlayabilirsiniz.

Örneğin daha yüksek bir yatak, çocuğun odasında bir yadırgama yaratmadan farklılık sağlayacaktır.

Duvarların rengini koruyup, odaya ona uygun renklerde aksesuarlar eklemek yumuşak bir değişim yaratır.

Bu aynı zamanda onun yaşına artık küçük gelen çalışma masasını yenileme zamanı da olabilir. Veya, artık okumayı öğrendiği için odada bu ihtiyacına cevap verecek yeni bir okuma köşesi oluşturulabilir… Mobilyalar ve renk uyumları düzenli olarak takip edilir ve sipariş üzerine üretim pek çok farklı kombinasyona ve taşınmanın ilk dekora uygun şekilde gerçekleşmesine izin verilir.

Alışkanlıkları korumak

Çocuğunuz için katıldığı tüm bu hazırlıklar sayesinde taşınma işlemi artık daha somut bir kavramdır. Tüm bu değişiklikler içinde imliğini kaybetmeyeceğini bilir. Özellikle çocuğunuz küçük ise taşınma gününü, onun yokluğunda organize etmek daha yerinde olur.Onunla taşınmanın ardından , eşyaları odadaki yerlerini aldığında buluşabilirsiniz. İşte şimdi ona “hazine” kutusunu kendi kendine yerleştirmesi ve eşyalarına en uygun yerleri bulması için izin vermelisiniz.Bu sembolik davranış, onun odasına yakınlaşmasını sağlayacaktır. Daha büyük çocuklar ise odalarının yerleşimine daha çok katılabilirler. Eğer işin yoğunluğu onları korkutursa , kendilerini kötü hissedebilirler, bu durumda onlara işi beraber yapmayı önerebilirsiniz.

Sonunda bu yeni eve yerleştiğinizde “önceki yaşamınızda” sahip olduğunuz alışkanlıkları devam ettirmeye çalışın. Yemek saatleri, diş fırçalama, gece masalları… Bu alışkanlıklar asıl hayatının değişmediğini ve her şeyin devam ettiğini gösterir…

 

 

 

Login

Register | Lost your password?