0
0,00 TL
  • Sepetiniz Boş

    Sepetinizde ürün bulunmamaktadır

Blog Details

DÜZENLİ ODALAR

İyi düzenlenmiş bir odanın okul eğitimine olumlu yönde çok büyük desteği olmaktadır. Çocuklarımız okuldan çıkıp evlerine geldiklerinde henüz günlük eğitimleri bitmiş değildir.
Daha evde onları bekleyen ödevleri var …

Çocuklarımıza verilen ev ödevleri onların bağımsız davranma, sorumluluk alma, bireysel çalışmanın tadına varma gibi önemli özellikleri geliştirmesine yardımcı olur. Bilgi okulda eğitmenler tarafından verilmiş olsa da bu bilginin günlük hayatın bir parçası olması ve benimsenmesinde ebeveyn – çocuk takım çalışması gerekir…

Kanadalı Psikolog ve Eğitimci Marie-Claude Belieave ”Ebeveynlerin çocuklarına yapabilecekleri en büyük iyilik öğrenmeyi sevdirmektir” diyor. Motive olmasını, konsantrasyonunu artırmasını ve kendine güven duymasını sağlamanın en verimli yoludur öğrenmenin tadına varmak.

İşte çocuklara öğrenmeyi sevdirmenin bazı ipuçları;

Çocuklara bağımsız hareket edebilme güvenini aşılarken; bir zorluk anında hemen yanlarında olacağınızdan emin olmalarını sağlamasınız. Çocukların ödevlerini tamamlamalarına ne kadar önem verdiğinizi bilmesi çok önemlidir. Ona okulda yeni öğrendiği konularla ilgili sorular sorarak, bu bilgileri günlük hayatla ilişkilendirerek kalıcı olmasına yardımcı olur, öğrenme merakını kuvvetlendirirsiniz.

Edindiği bilgilerin yaşantısında güzel anılarla ve aile yaşamı ile ilişkili olması çocukların ev ödevlerine de daha ilgili olmasını sağlar. Böylelikle okulda işlenen konu hakkında önceden fikir sahibi olmanın ve kitaplarda yazanlardan biraz daha fazlasını bilmenin haklı gururunu yaşar.

En sonunda, evde çocuğunuza , ders çalışmasına zemin hazırlayacak olumlu bir atmosfer yaratmak ve sorumluluklarını yerine getirmek bilincini aşılamak gerekmektedir. Kişiliğinin oluşmasında olumlu etkileri olacak davranış şekillerini keşfeder. Bu keşif onun başarılara ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Her çocuk için ona uygun doğru metodların bulunması gerekir. Çocuğunuzun ne kadar yoğun bir gün geçirdiğini ve ne kadar kolaylıkla dikkatinin dağılabileceğini sakın unutmayın. Okulda geçen uzun saatlerden sonra, ödevlerini yapmaya başlamadan dinlenmek ve minik bir akşamüstü kahvaltısı yapmak isteyebilir. Bu zamanı gün içindeki olayları birbirinize anlatarak geçirebilirsiniz. Kullanacağı malzemenin daha sonra dikkatinin dağılmasına neden olmaması için, elinin altında olmasına dikkat edin. Ödev defteri, müsvette defter, kalemler, silgi, gerekli ders kitapları… Çalışma ortamını en iyi şekilde organize etmesine yardımcı olun. Masanın yakınlarında silinebilir bir yazı tahtası veya bir pano olması kullanışlı bir yöntemdir. Yazı tahtasının üzerine yapması gereken ödevleri listeleyebilir , kendini ve zamanını daha rahat organize edebilir. Bitirdiği her çalışmayı mutlulukla tahtadan silerek yeni bir çalışmaya başlamak onun hoşuna giden neşeli bir ritüele dönüşebilir. Ödev listesi yapmak ve öncelikleri belirlemek, çocuğun örneğin spordan eve yorgun veya uzun bir piyano dersinden geç geldiğinde zamanını planlamasında kolaylık sağlar.

Çocuğu yavaş yavaş bağımsız olmaya hazırlamak ebeveynlerin görevleri arasındadır. Eğer çocuğunuzun derslerini ezberlemesi gerekiyorsa, ona görsel ya da işitsel hafıza gücüne uygun öğeler ile yardımcı olun.

Sınıfa karşı anlatacağı bir ders mi var? Ona iyi tepki gösterme yetisini öğretin, hangi sorular sorulur, bu yaklaşım konuyu keşfetmesi açısından ilgisini çekebilir. Eğer bir anlatıma dayanıyorsa çalışma, okuyucuların ya da dinleyicilerin ilgilerini konuya nasıl çekebilir. Çocuğun konuyu araştırmasında yararlanacağı kaynaklar üzerinde yardımcı olun… Sonuçta bir çalışma metodu edinmesinde katkıda bulunun. Basit, etkili ve yaşına uygun bir metod… Eğer bir bilgisayar ile çalışıyorsa, dikkat etmeniz gereken, araştırma esnasında bulunan yanıtların bolluğu sonucu yanılgıya düşmemesi için yardımcı olmanızdır…

Kendisinden istenileni hemen anlayamadığı durumlarda, çocuğunuzun size başvurmasını cesaretlendirin. Sakince anlayamadığı konuları birlikte tekrar okuyun, problemlere yeni formüller önererek tekrar çözüm arayın. Ona sizin ne anladığınızı da açıklayabilirsiniz. Özellikle çocuk “ben bir hiçim, hiç bir şey anlamıyorum” düşüncesine kapılmamalı, bu durum çocuğun kendine verdiği değeri yitirmesine ve tamamen bloke olmasına yol açar. Bu gibi durumlarda, en iyi yöntem defteri kapatarak sevdiği başka bir derse geçmek ve daha sonra sorun yaratan derse dönmektir.

Ev ödevleri, açıklıkla anlaşıldığı, iyi organize olmuş ve konsantrasyonu artıran bir ortamda yapıldığı takdirde birlikte paylaşılan keyifli anlara dönüşebilir.

Vibel tasarımcılarımız daha fazla bilgi ve oda düzenleme örneklerini paylaşmak üzere sizleri mağazamıza bekliyor.

Login

Register | Lost your password?